Podsumowanie projektu „Atom” w Zespole Szkół Powiatowych w Opocznie

Uczniowie i dyrekcja Zespołu Szkół Powiatowych w Opocznie oraz przedstawiciele Fundacji „faveo” podsumowali projekt Erasmus+, w którym 15 uczniów przez dwa tygodnie odbywało staże w czeskiej Ostrawie.

Mechatronicy i automatycy mieli okazję doświadczyć pracy w kilku czeskich przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, w których zadania wspomagane są przez maszyny sterowane cyfrowo, urządzenia pneumatyczne czy elektroniczne. Praktyki  odbywały się min. w firmach Melon s.r.o., EBG plastics CZ s.r.o. i OLMEX – KAL s.r.o. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik analityk zrealizowali praktykę w placówkach kształcących praktycznie dla branży chemicznej – Vosoká škola bánšká i Technická univerzita Ostrava.

W połowie grudnia w Zespole Szkół odbyło się podsumowanie efektów projektu, w którym udział wzięli praktykanci, dyrekcja i zaangażowani nauczyciele, a także młodsi uczniowie, którzy mogli dowiedzieć się na czym polega program Erasmus+ i jak wziąć udział w międzynarodowej mobilności zawodowej. Organizatorzy przygotowali na finał projektu małą niespodziankę – wizytę w podopoczyńskiej firmie produkującej odzież ochronną „Krystian”. Jest to nowoczesne rodzinne przedsiębiorstwo, gdzie każde pokolenie wnosi swój twórczy wkład w rozwój biznesu prowadzonego na skalę międzynarodową. Uczniowie mogli porównać funkcjonowanie firm czeskich z polską firmą, w której produkcja oparta jest o urządzenia o podobnej technologii, jak te, na których pracowali w Ostrawie, jednak wykorzystywane do mniej typowej branży, jaką jest projektowanie i szycie odzieży ochronnej. Wbrew wyobrażeniom jest branża bardzo nowoczesna, wykorzystująca innowacje technologiczne i trendy modowe. Swoje ewentualne przyszłe miejsca pracy mogli poobserwować tam zarówno mechatronicy i automatycy, jak też analitycy, gdyż przedsiębiorstwo dysponuje  własnym laboratorium kontrolno-rozwojowym. Przedstawiciele firmy potwierdzili, że dokument Europass Mobilność dołączony do dokumentów aplikacyjnych podnosi wartość przyszłego pracownika w oczach pracodawcy.

Wszystkim uczestnikom projektu dziękujemy za udział, życzymy dobrze zdanych egzaminów i pomyślnych wyborów zawodowych!

Skip to content