Zrównoważony rozwój wieloaspektowo – szkolenie w Macedonii Pólnocnej

Projekt „Zrównoważone kształcenie w zawodach” nabiera rozpędu. Inspiracją dla ekspertów opracowujących nowe materiały edukacyjne dla szkół zawodowych, było międzynarodowe szkolenie w Bitoli, gdzie swoją siedzibę ma partnerska organizacja InnovaLab.

Uczestnicy z Polski, Niemiec i Macedonii Północnej wymienili się swoimi doświadczeniami w pracy w temacie zrównoważonego rozwoju i edukacji zawodowej. Punktem wyjścia do dyskusji były wizyty w miejscach, w których temat ZR odgrywa szczególną rolę. Była to szkoła SOU Taki Daskalo, w której zawód krawca-projektanta realizowany jest w oparciu o materiały z recyklingu i metody bazujące na produktach naturalnych. Wykorzystywany jest surowiec powszechnie występujący w Macedonii – wełna owcza, ale w postaci odpadu niewykorzystywanego w przemyśle, przez co marnowane są cenne włókna.  Uczennice szkoły wykonują z nich naturalne tkaniny, ozdoby do ubrań czy przedmioty codziennego użytku. Barwniki roślinne stosowane są do odświeżania kolorów starych tkanin, które stają się ponownie torbami, szalami czy sukienkami. Nawet kostiumy teatralne wycofane z garderoby otrzymują w pracowni nowe życie i staja się perełkami designu modowego na ulicach miasta. Finałem roku szkolonego jest pokaz mody recyklingowej w Bitoli, w którym kreacje młodych krawcowych prezentują ich koledzy i koleżanki ze szkoły.

Innym ciekawym miejscem, które odwiedzili uczestnicy, była pracownia, w której stary papier przetwarzany jest w arkusze ekskluzywnego papieru listowego, pocztówki czy plakaty. W tym samym duchu prowadzone jest gospodarstwo na obrzeżach Bitoli, które oferuje gościom ciekawe lokalne menu w swojej małej restauracji. Wszystkie serwowane dania pochodzą z produktów z tego gospodarstwa, a sprowadzane są jedynie dwa składniki: kawa i sól. Ideą miejsca jest samowystarczalna produkcja żywności jak najbliżej stołu i z możliwie najmniejszym obciążeniem środowiska.

Szkolenie było ważnym punktem projektu także z tego powodu, ze do współpracy w ramach programu Erasmus+ włączona została organizacja z Macedonii Północnej, kraju dopiero stowarzyszonego z Unią Europejską. Spotkanie było okazją do wielu rozmów o warunkach członkostwa, wadach i zaletach wspólnego rynku i doświadczeniach trzech różnych krajów – Niemiec, jako kraju zakładającego Wspólnoty Europejskie, Polski, świętującej 20-lecie członkostwa i Macedonii Północnej, stojącej u progu UE.

Skip to content