Włoski system kształcenia zawodowego w praktyce

We wrześniu br. ponownie spotkaliśmy się z naszymi włoskimi kolegami z organizacji Eurocultura, którzy przygotowali ciekawy program obserwacji uczestniczącej dla nauczycieli przedmiotów zawodowych z naszych partnerskich szkół – Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie, Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu i Zespołu Szkół Chemicznych we Włocławku. Była to kolejna mobilność w ramach projektu Erasmus + „Kształcimy otwartych i operatywnych pracowników dla Europy”, prowadzonego przez Fundację „Faveo”.

Tematem wyjazdu była organizacja kształcenia zawodowego w specyficznym regionie Vicenzy, gdzie większość pracodawców to drobni rzemieślnicy oraz sektor gastronomiczno-hotelarski. Uczestnicy mogli zaobserwować zasady relacji między szkołami zawodowymi i praktykodawcami oraz sposoby współpracy szkoły z uczniami, a także ich rodzinami. Poznali też rodzaj szkoły, jaki nie występuje w polskich realiach – szkołę zawodową prowadzoną przez władze regionalne. Edukacja ukierunkowana jest na potrzeby lokalnych sektorów gospodarki, a swoje korzenie ma w dawnych szkołach katolickich prowadzonych przez duchownych, którzy poprzez przygotowanie do zawodu pomagali dzieciom najuboższych rodzin. Polscy nauczyciele mieli okazję obserwować zasady odbywania praktyk uczniowskich w zakładach różnych branż oraz otrzymali dużą dawkę wiedzy na temat uwarunkowań społeczno-ekonomicznych, które wpłynęły na model edukacji zawodowej przyjęty w regionie Veneto.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się rozwiązania zaobserwowane w salach zajęć praktycznych w szkole. Na przykład miejsce demonstracyjne dla nauczyciela, nad którym zawieszona była kamera połączona z rzutnikiem i ekranem. Dzięki temu wszyscy uczniowie mogą dokładnie widzieć poszczególne czynności wykonywane przez nauczyciela ze swoich miejsc w ławkach, robiąc jednocześnie notatki i zdjęcia. Najciekawsze obserwacje z wyjazdu nauczyciele opracują w formie konspektów lekcji, które udostępnimy m.in. na naszej stronie.

Kolejna grupa nauczycieli przygotowuje się do wyjazdu do naszego partnera w Danii – FGU Southeast Jutland. W ciągu kilku lat naszej współpracy obserwujemy duże zmiany organizacyjne i systemowe w szkołach zawodowych w Danii. Tym bardziej jesteśmy ciekawi, czym podzielą się z nami w tym roku.

Skip to content