Program realizujemy, jak zaplanowano. Uczestnicy są zakwaterowani w pokojach trzyosobowych z łazienką, których standard im się bardzo podoba. Już pierwszego dnia projektu, zaraz po przeprowadzeniu niezbędnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, praktykanci zostali oprowadzeni po Villi Böckelmann, miejscu pracy, zostało one wysoko ocenione przez uczennice i uczniów. Chwalono wielkość i wyposażenie kuchni. Podczas wykonywania zadań na swoich stanowiskach, praktykantki i praktykanci, wysoko ocenili kompetencje trenerów. Wysoko ocenili nie tylko ich umiejętności zawodowe, ale także łatwość nawiązywania kontaktów i tworzenia przyjaznej atmosfery w pracy. Zajęcia odbywały punktualnie i zgodnie z wcześniej ustalonym planem stażu. W pierwszym tygodniu przeprowadzono także warsztaty z robienia drinków i flambirowania. Pierwszy z nich nie uzyskał wysokiej noty u uczestników, gdyż uczniowie, podczas zajęć szkolnych z obsługi konsumenta, przygotowują samodzielnie drinki na bazie soków i napojów bezalkoholowych w o wiele szerszym zakresie niż przedstawiono w trakcie szkolenia. Inaczej ocenione zostało drugie szkolenie. Flambirowanie okazało się przebojem minionych dni. Każdy z uczestników chciał wykonać płonącego naleśnika z sosem pomarańczowym. Po szkoleniu wszyscy wyszli zadowoleni w dobrych humorach i z wypiekami na twarzy. Sporo wrażeń dostarczyło także poprzedzające warsztat o rybach, wyjście na łowisko. Statystycznie lepszymi wędkarzami okazały się dziewczęta.
Poza zajęciami zawodowymi, podczas stażu odbywają się zajęcia integracyjne. Pierwszym z nich była wycieczka po mieście, dzięki której młodzież zwiedziła najciekawsze miejsca w Magdeburgu i poznała wolontariuszy z Ukrainy i Francji. Uczestniczki i uczestnicy zwracali uwagę na otwartość wolontariuszy oprowadzających po mieście i ich łatwość w nawiązywaniu kontaktu. Podczas przerw w pracy uczniowie wraz z trenerami rozgrywają mecze w piłkarzyki. Natomiast w środę wieczorem wolontariusze zorganizowali uczestnikom przedsmak zakazanych rozrywek czyli CASINO. Stażyści do dyspozycji mieli 4 stoły do gry (Kości, Poker, Ruletka i Black Jack). Rozgrywki były bardzo emocjonujące, niektórzy zdobyli wirtualne fortuny. Ta forma zabawy tak przypadła do gustu uczestnikom, że chcieliby wziąć w niej udział ponownie.
Obserwując młodzież mogę stwierdzić, że rozwijają oni nie tylko swe umiejętności zawodowe, ale także personalne, społeczne i międzykulturowe. Uczą się pracować w grupie, współpracują ze sobą, wspomagają wzajemnie, przekraczają bariery związane z komunikacją i stereotypami narodowymi. Uczą się samodzielności. Poznają kulturę i kuchnię niemiecką. W trakcie już drugi tydzień pobytu: za nami wycieczka do Berlina, a czekają nas jeszcze ciekawe warsztaty i możliwość zaprezentowania Gospodarzom dań Kuchni Polskiej.
Pozdrawiamy z Magdeburga,
Paweł Michorzewski – opiekun wraz z grupą