Pierwsza mobilność nowego projektu „Kształcimy otwartych i operatywnych pracowników dla Europy”

Po kolejnym, tym razem zimowym lock-downie, to pierwsza z zagranicznych mobilności w 2021 roku, otwierająca nasz nowy projekt – „Kształcimy otwartych i operatywnych pracowników dla Europy”. Aktywność zorganizowana w reżimie sanitarnym, przy regularnym testowaniu na COVID-19, aby wszyscy czuli się bezpiecznie. Jest inaczej, jednak cieszymy się, że możemy kontynuować projekty międzynarodowych mobilności – podsumowuje dr Magdalena Mazik-Gorzelańczyk, Prezeska Fundacji „Faveo”.
Pierwsza tegoroczna grupa, która wyjechała w maju na praktyki zawodowe, to uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych we Włocławku. Młodzież uczęszcza do szkoły branżowej oraz technikum kształcąc się w trzech zawodach: kucharz, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarz. Miejsce praktyk to urokliwe Bildungsnetzwerk Magdeburg gGmbH, gdzie pod okiem niemieckich instruktorów młodzież przygotowywała dania kuchni niemieckiej, słodkie i słone wypieki, filetowała ryby (wcześniej samodzielnie złowione!), poznawała standardy niemieckich obiektów hotelowych, przygotowywała zastawy na różne okoliczności, czy też brała udział w warsztatach zawodowych. Pobyt młodzieży w ośrodku w Magdeburgu to intensywny czas nauki i zdobywania kolejnych doświadczeń, ale również czas integracji, kontaktu z rówieśnikami, tak potrzebnego po okresie izolacji, przełamywania barier językowych i kulturowych.
Codziennie uczyliśmy się czegoś nowego – nie tylko związanego z zawodem, ale również z językiem niemieckim. Coraz swobodniej komunikujemy się z naszymi instruktorami – relacjonuje Julia, uczestniczka mobilności.

W czasie wolnym młodzież odwiedziła Wernigerode – kolorowe miasto u stóp gór Harz, brała udział w wielu zabawach i grach integracyjnych, w tym tańcząc zumbę i bawiąc się podczas just dance.

Projekt realizowany jest i finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Skip to content